Wysłodki buraczane
Wysłodki buraczane melasowane są materiałem paszowym pochodzenia roślinnego uzyskiwanym przy produkcji cukru z buraków cukrowych zawierającym krajankę buraków cukrowych po ekstrakcji wody i suszeniu oraz melasę. Mają zastosowanie w żywieniu bydła trzody, koni oraz do sporządzania mieszanek paszowych.
Charakteryzują się dużą zawartością pektyn powodujących fermentację w żwaczu. Białko jest rozkładane w żwaczu w umiarkowanym stopniu, a jego skład aminokwasowy jest wartościowy pokarmowo (dużo lizyny i metioniny). Wysłodki są źródłem wysoko strawnego włókna. Poprawiają bilans energetyczny w żwaczu oraz pozytywnie wpływają na zawartość białka w mleku i wydajność mleczną krów. Dodatek melasy sprawia, iż wysłodki posiadają więcej związków mineralnych, w tym potasu.
Wysłodki buraczane są smakowite i można je stosować zarówno jako paszę objętościową jak i treściwą.
Melasa buraczana dla bydła
Chcesz zwiększyć jakość mleka pochodzącego od hodowanych przez Ciebie krów? Zależy Ci na tym, by zapewnić swojemu bydłu pełnowartościową paszę? A może szukasz pokarmu bogatego w składniki odżywcze dla Twoich koni? Melasa buraczana to idealne rozwiązanie dla Ciebie! W naszej hurtowni proponujemy melasowane wysłodki będące produktem ubocznym produkcji cukru z buraków, które pozwolą Ci nie tylko zwiększyć jakość na przykład mleka, lecz także zadbać o zdrowie Twoich zwierząt.
Melasa buraczana dla bydła – produkt uboczny produkcji cukru doskonały dla rolnictwa
Melasowane wysłodki buraczane, które oferujemy w naszej hurtowni, dostarczają zwierzętom niezbędnych witamin i minerałów, wpływając korzystnie na metabolizm oraz produkcję mleka. Dzięki temu idealnie nadają się one dla krów, bydła opasowego, ale również koni. Ponadto sucha melasa buraczana dla bydła ma znacznie większy potencjał energetyczny od wielu popularnych pasz, zaś jej stosowanie zapobiega wystąpieniu choroby zwanej kwasicą. Zapraszamy do kontaktu!
Białko: (w suchej masie) 12 % max
Cukier: (w suchej masie) 20 % max
FAQ
Co to jest melasa buraczana?
Melasa buraczana to syropowaty produkt uboczny, który powstaje po krystalizacji cukru z zagęszczonego soku cukrowego ekstrahowanego z korzeni buraków. Jest lepka, ciemna, słodka i bogata w cukier, z karmelowym smakiem. Używana jest jako główny składnik paszowy dla różnych rodzajów zwierząt gospodarskich, dostarczając energii, poprawiając smak paszy oraz służąc jako spoiwo w mieszankach paszowych.
Ile melasy podać krowie?
Dawka melasy buraczanej dla krów mlecznych wynosi od 1 kg do 3 kg na sztukę dziennie. Dla bydła opasowego dawka wynosi od 0,5 kg do 1 kg na sztukę dziennie. W przypadku starszych cieląt (gdy ich żwacz jest lepiej rozwinięty) zalecana dawka to od 0,1 do 0,5 kg na dzień. Ważne jest, aby nie karmić krów zasuszanych melasą ze względu na jej zawartość soli potasowych.
Jak rozcieńczyć melasę?
Melasę należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2 lub 1:4, w zależności od zastosowania. Przed dodaniem melasy do mieszanki paszowej, warto najpierw dodać wodę, aby ułatwić mieszanie, ponieważ melasa jest cięższa od wody. Rozcieńczona melasa ma niższe ciśnienie osmotyczne i może stać się pożywką dla fermentacji, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie warunki przechowywania.
Czy melasa zamarza?
W przypadku niskich temperatur zaleca się przechowywanie melasy w ogrzewanym zbiorniku i podgrzewanie jej przed użyciem, gdy temperatura spada poniżej 10°C. Melasa może gęstnieć w niższych temperaturach.