RATBET – Środki do produkcji rolnej Pogorzela

RATBET – Środki do produkcji rolnej Pogorzela
Młóto browarniane

Młóto browarniane

Młóto browarniane mokre i suche RatbetNON GMO

Młóto browarniane świeże

Wysłodziny browarniane (młóto browarniane) są produktem ubocznym powstającym przy produkcji piwa. W jego skład wchodzą te składniki pokarmowe jęczmienia, które tylko częściowo zostały rozpuszczone w trakcie hydrolizy enzymatycznej (część białek, tłuszczu, włókna surowego). Świeże młóto browarniane jest produktem nietrwałym ze względu na dużą zawartość wody oraz łatwo fermentujących składników i z tych względów może być przechowywane tylko przez 2-3 dni. Jeśli ma stanowić uzupełnienie bazy paszowej, musi być poddane procesowi konserwacji (zakiszeniu).

1 kg wysłodzin browarnianych według systemu INRA dostarcza 0,19 JPM (energia netto) dla krów mlecznych. Białko wysłodzin tylko w około 45% rozkłada się w żwaczu, co jest bardzo pozytywną cechą tego produktu, a rzeczywista strawność w jelicie cienkim białko młóta browarnianego nieulegającego rozkładowi w żwaczu jest wysoka i wynosi około 85%. Produkt ten nie zwiększa zatem koncentracji azotu amoniakalnego w żwaczu oraz pozwala na dostarczenie dodatkowej ilości aminokwasów do jelita cienkiego krów mlecznych.

Zastosowanie w żywieniu krów mlecznych:

Wysłodziny browarniane zaliczane są do pasz określanych jako mlekopędne, gdyż widoczny jest przyrost produkcji mleka po ich wprowadzeniu do żywienia. Białko tego produktu zawiera dużo lizyny i stosunkowo mało metioniny. Najlepiej jest je stosować w żywieniu krów mlecznych w początkowej i środkowej fazie laktacji. Dobre efekty uzyskuje się także w przypadku skarmiania kiszonek z traw i motylkowych, zawierających dużo białka łatwo ulegającego rozkładowi w żwaczu. Optymalne dzienne dawki młóta browarnianego dla krów w okresie laktacji powinny wynosić około 6-8 kg.

Młóto browarniane suszone

Oferujemy w workach 25 kg, BB oraz luzem. Młóto browarniane suszone jest wolne od GMO. Dawka dzienna dla bydła mlecznego wynosi od 0,8 do 1,5 kg/dzień.

Zalety młóta browarnianego suszonego:

Dostarczamy młóto browarniane przede wszystkim do Klientów z całej Wielkopolski i woj. lubuskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego – w tym do takich miast jak: Poznań, Śrem, Koło, Kościan, Leszno, Jarocin, Konin, Rawicz, Krotoszyn, Środa Wielkopolska czy Szamotuły.

FAQ

Co to jest młóto browarniane?

Młóto browarniane, znane też jako wysłodziny, to produkt uboczny z produkcji piwa, składający się z osadu z łusek, kiełków i drobin słodu. Jest cenione w żywieniu zwierząt hodowlanych, zwłaszcza bydła i trzody chlewnej, ze względu na jego wartości odżywcze, w tym wysoką zawartość białka oraz witamin z grupy B, A i E.

Ile kosztuje młóto browarniane?

Cena młóta browarnianego zależy od jego zawartości suchej masy i jakości białka.

Jak dużo białka ma młóto browarniane?

Młóto browarniane jest bogate w białko. W młócie mokrym znajduje się około 7% białka, natomiast w młócie suchym może zawierać aż 28 % białka. Ponadto, jest to białko chronione, co oznacza, że jest dobrze strawne w jelicie cienkim zwierząt​​​​.

Jak przechowywać młóto?

Świeże młóto jest wrażliwe na procesy fermentacji i szybko się psuje, dlatego należy je przechowywać poprzez suszenie, granulowanie lub zakiszanie, na przykład w rękawach lub silosach, aby zachować jego wartości odżywcze i przedłużyć termin przydatności.

Ile kg młóta podawać krowie?

Dzienna dawka młóta dla krów mlecznych nie powinna przekraczać około 6-8 kg na sztukę. Idealnie jest podawać je w połączeniu z kiszonką z kukurydzy i traw w początkowej oraz środkowej fazie laktacji. W przypadku opasów zaleca się dozowanie 2-3 kg młóta na 100 kg masy zwierzęcia, a młode osobniki powinny dostawać około 2-5 kg młóta dziennie.